Past Masters

On this page, you will find a list of our past masters of the Beacon Light Lodge #701.
Our Lodges’ bloodline runs from the late 1800’s.

1870/71 – C. Augustus Gregory
1872 – William M. Whittemore
1873 – Frank E. Martindale
1874 – Willett N. Hawkins
1875/76 – Thomas M. Rianhard
1877 – James W. Simonton
1878 – John S. Clarke
1879 – Aquila Rich
1880 – Livingston Satterlee
1881 – William R. Wemple
1882/83 – Thomas Melville
1884 – Joseph G. Drew
1885 – Henry W. Welzin
1886 – James H. Roe
1887 – George A. Laud
1888 – Joseph Clark
1889 – Livingston Satterlee
1890 – Thomas Bishop
1891 – Harvey B. Rich
1892 – Thomas Bishop
1893/94-  Christian Bardes
1895 William V. Osborn
1896 Thomas Bishop
1897/98 – James McMeekan
1899 – Alexander G. Hall

1900 – Thomas J. Clarke
1901 – George H. Ware
1902 – Grant Crabtree
1903 – John More
1904 – Alexander M. MacIver
1905 – William Horton
1906 – John O’Neil
1907 – Alexander McKee
1908 – Llyod D. Prall
1909 – George A. Seitz
1910 – Hugo M. H. Koenig
1911 – Edmund Schaefer
1912 – Augustus E. Holtham
1913 – J. Irving Prier
1914 – Archie McDowell
1915 – Samuel H. Gordon
1916 – Frank W. Ockenfels
1917 – Robert S. Thompson
1918 – William Allan Fair
1919 – Rae L. Egbert
1920 – George E. Stephenson
1921 – Frank S. Cooke
1922 – George P. Wylly
1923 – James E. Thompson
1924 – Edwin Bensen

1925 – Albert J. Fry
1926 – John R, Gannon
1927 – Basil H. Manee
1928 – Allen F. Jacobson
1929 – Richard B. Finney
1930 – John P. Searl
1931 – Henry V. Lamb
1932 – Everett L. Daniels
1933 – Frederick Rotheisen
1934 – Robert A. McKee
1935 – George A. Rieb
1936 – William F. Geist
1937 – Archibald Bunting
1938 – William H. Smith
1939 – Leonard S. Thurston
1940 – Lawrence W. Ferris
1941 – Norman L. Sofield
1942 – Walter R. Moser
1943 – Valentine E. Schick
1944 – Emil T. Micha
1945 – Ernest Eversen
1946 – Alfred L. Gilmour
1947 – Alexander Peters
1948 – George W. Tooker
1949 – Harry C. Shepherd

1950 – Howard D. Smith
1951 – RW. Wilbur L. Decker
1953 – W. John M. Kerr
1956 – RW. Frank O’Dahlberg
1958 – W. Phil Kopf
1959 – W. Henry C. DeNyse
1961 – RW. John W. Davis
1962 – W. Edward Schick
1963 – W. Eric T. Hansen
1964 – W. Harry L. Hoglander
1965 – RW. Karl Blissenbach Sr.
1966 – W. George C. Concklin
1967 – W. John H. Smellie
1968 – RW. George Herron
1969 – W. Harrison J. Laemmerhirt
1970 – W. Charles W. Kirkley
1971 – W. Fred J. Witt
1972 – W. Paul A. Kleinau
1973 – W. John F. Mathieson
1974 – RW. Roy Long
1975 – RW. John K. Whitman
1976 – W. Fred Altomonte
1977 – W. Charles R. Vasquez Sr.
1978 – W. Thomas Powell
1979 – RW. Frank Tripoli Sr.*

1980 – W. Fred Bally*
1981 – W. Louis A Conti
1982 – W. John J. Wicenski
1983 – RW. Robert Simione
1984 – W. Thomas H. Carlin
1985 – RW. Frederick J. Tanachion
1988 – RW Lou Conti*
1989 – RW. Karl F. Trachte
1990 – W. Donald Lacey*
1991 – W. Frank J. Tripoli Jr.
1991/92 – W. Frank J. Tripoli Jr.
1992/93 – RW. Jake Strobel*
1993-1994
1994-1995
1995-1996
1996/97 – RW. Walter Onora
1997/98 – W. James D. Smith III
1998/99 – W. James D. Smith III
1999/00 – W. Tony Deladono*

2000/01 – RW. Gerald T. Meyers
2001/02 – W. Damian Albarano
2002/03 – RW. Robert Simione
2003/04 – W. Michael A. Keane
2004/05 – W. John J. Wicenski
2005/06 – W. Armando Carlos
2006/07 – W. Peter VanAlphen
2007/08 – W. Nicholas D. Lettiere
2008/09 – W. Frank J. Tripoli Jr.
2009/10 – W. James D. Smith III
2010/11 – W. Nicholas D. Lettiere
2011/12 – W. John Carnevale
2012/13 – W. Robert Parker Brown